Zabawy na dworze w duchu Montessori

Zbliżają się wakacje, czas urlopów, wyjazdów – czyli znakomity czas na zabawy z dzieckiem na dworze. Daje to ewidentne korzyści zdrowotne wynikające z przebywania na zewnątrz, jak choćby naturalna produkcja, niezbędnej dla harmonijnego wzrostu witaminy D. Chcąc wykorzystać ten okres również w przybliżaniu dziecku świata i odciągnąć je od wszędobylskich ekranów można zaproponować kilka poniższych aktywności w duchu Montessori. Metoda Montessori promuje i stawia na bezpośrednią interakcję dziecka z otaczającym je światem. Zabawy na zewnątrz są przez to integralną jej częścią. Pozwalają dzieciom na rozwijanie i utrwalanie poznanych umiejętności, ale również odkrywanie natury w angażujący wszystkie zmysły sposób. Co można robić z dzieckiem na urlopie lub podczas weekendowych przygód? W dzisiejszym wpisie proponuję kilka zabaw na zewnątrz, które wpisują się w ducha Montessori i które każde dziecko polubi.

Własnoręczne badanie przyrody

W duchu metody Montessori zachęcaj dziecko do badania i obserwacji waszego otoczenia. Tego bliskiego – w domu, ogrodzie, parku. Oraz tego dalszego – podczas wspólnych wyjazdów na działkę, do lasu, nad wodę czy w góry. Udając się na spacer, poszukujcie różnych roślin, kamieni, liści czy kory. Zachęcaj dziecko do zwracania uwagi na szczegóły i samemu okazuj zainteresowanie znaleziskami! Twoja postawa zachęci dziecko do dalszych poszukiwań, ale też zadawania pytań. W miarę swojej wiedzy odpowiadaj na te pytania, a jeśli nie wiesz – to też ok, bo możecie pytanie zapamiętać, a następnie razem, w domu odnaleźć brakujące informacje w ciekawych książkach. Warto na spacer wziąć ze sobą lornetkę lub lupę, aby jeszcze dokładniej przyjrzeć się znalezionym skarbom natury.

Przydomowy ogródek Montessori

Dysponując kawałkiem ogrodu lub balkonu możesz wspólnie ze swoją pociechą stworzyć na dworze mały ogródek Montessori. Będzie to wspaniała okazja do nauki i zabawy na świeżym powietrzu. Pomóż dziecku wybrać kilka roślin, które chciałoby posadzić i zadbać o nie. Mogą to być np. zioła – bazylia, rozmaryn czy tymianek, które można obecnie kupić w wielu dyskontach i supermarketach. Mogą to być również kwiaty lub warzywa. Najważniejsze, aby pozwolić dziecku uczestniczyć w procesie sadzenia lub przesadzania, a następnie podlewania oraz obserwowania, jak te rośliny rosną. Możecie o nich porozmawiać, wskazując na istotę cierpliwości w ich pielęgnacji. Taka wspólna aktywność to wspaniały sposób na naukę odpowiedzialności, spostrzegawczości na zmiany oraz zrozumienia procesu wzrostu i rozwoju.

Sensoryczny piknik na dworze

Zabawa ta rozwija i doskonali zmysły dziecka w kreatywny i przystępny sposób. Zachęcamy w ten sposób dziecko do poznawania świata wszystkimi jego zmysłami. Do przygotowania kulinarnego doświadczenia na dworze potrzebujesz produktów o różnorodnych teksturach i smakach, np. soczyste owoce, chrupiące warzywa, delikatne ciasteczka czy pachnące zioła. Zachęć dziecko do dotykania, próbowania i opisywania swoich wrażeń. Dziecko pozna przy tym nazwy opisujące poszczególne smaki i wrażenia. Zasłonięcie oczu podczas zabawy dostarczy Wam śmiechu i miłych wspomnień, a Twoje dziecko rozwijać będzie przy tym zmysł smaku, węchu i dotyku.

Śladami zwierząt

Wakacyjne i weekendowe wyprawy i zabawy można urozmaicić poszukując śladów zwierząt w waszym otoczeniu. Możecie zacząć od drobnych śladów ptaków czy ślimaków. Wieczorami możecie obserwować np. jeże i inne wieczorne stworzenia. W lesie szukajcie aktywności saren, leśnego ptactwa, owadów. Pajęczyny i przydrożne mrowiska są niezwykle interesujące dla dziecka. Stanowią doskonałą okazję do nauki. Jako przewodnik dziecka po świecie, podczas takiej zabawy możesz opowiedzieć o różnych zwierzętach, o ich nawykach i środowisku naturalnym. To wspaniała możliwość na wprowadzanie dziecka w świat ekologii i dbania o naturę.

Malowanie na podwórku

Podczas zabawy na dworze zachęć dziecko do eksperymentowania z malowaniem na zewnątrz. Możecie oczywiście malować na tradycyjnych płótnach, ale zamiast nich użyć można też dużych kartonów czy płyt pilśniowych (plecy starych szafek). Można je stabilnie postawić lub położyć na trawie. Przygotuj dla dziecka różne narzędzia malarskie, takie jak pędzle, wałki, gąbki czy stare szczotki. W sprzedaży są farby pozwalające także na malowanie palcami. Niech dziecko maluje bez ograniczeń i przerywania – co tylko chce, aby mogło rozwijać koncentrację i stymulować własną kreatywność na świeżym powietrzu.

W kontekście wychodzenia na dwór mówimy, że „nie ma złej pogody są tylko niewłaściwe ubrania”. O zabawach na zewnątrz możemy stwierdzić, że „nie ma złych zabaw, mogą być po prostu nieprzygotowane”. Podwórkowe i leśne doświadczenia z rodzicem to doskonały sposób na rozwijanie dziecięcej ciekawości, samodzielności i pogłębiania związku z naturą. Podczas takich aktywności dajesz dziecku swobodę odkrywania, eksperymentowania i rozwijania umiejętności potrzebnych mu w przyszłości. Niech te zabawy na dworze staną się inspiracją dla Ciebie i Twojego dziecka, abyście mogli spędzić niezapomniane chwile pełne nauki i radości na łonie natury.

fot. Canva Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *