Aby zostać Nauczycielem Montessori, konieczne jest przede wszystkim ukończenie specjalistycznego kursu oraz zdobycie dyplomu. Istotne jest także odbycie praktyk i zdobywanie doświadczenia w placówkach prowadzonych tą metodą. Samo ukończenie kursu nie sprawi jednak, że dana osoba będzie dobrym nauczycielem. Nauczyciel Montessori musi być wnikliwym obserwatorem i cechować się niezwykłą wrażliwością. Powinien być cierpliwy, spokojny i pokorny.
Nauczyciel Montessori ma być uwolniony od stereotypów i uprzedzeń. Będąc przewodnikiem dziecka, powinien skupić swoje działania na tym, aby przyswajanie wiedzy nie było dla jego podopiecznego wysiłkiem, lecz przyjemnością i następowało spontanicznie poprzez interakcję dziecka z materiałem rozwojowym i jego otoczeniem. Lekcje prowadzone przez takiego nauczyciela powinny być starannie przygotowane, ciekawe i urozmaicone, ale przede wszystkim dostosowane do wieku i poziomu umiejętności dzieci w grupie. Nauczyciel nie musi też zbyt wiele mówić ani okazywać surowości w kontakcie z podopiecznym. Powinien za to mieć mądrość w obserwowaniu, np. poprzez umiejętne zbliżenie się do dziecka, usunięcie się na bok czy stosowną komunikację w zależności od potrzeby sytuacji. Nauczyciel musi dobrze znać materiały rozwojowe i powinien umieć je prawidłowo prezentować dziecku. Powinien dbać o porządek w klasie i pilnować, aby pochłonięte pracą dziecko nie było rozpraszane przez zewnętrzne bodźce.
Nauczyciel Montessori – rozwój
Nauczyciel Montessori musi być w pełni przygotowany na dawanie siebie dziecku. Musi nieustannie dbać o swoją edukację, o dokształcanie się i poszerzanie horyzontów tak, aby stać się duchowym przewodnikiem grupy, z którą pracuje. Ma również pamiętać o postawie otwartości na nowe doświadczenia, gdyż w ten właśnie sposób zyskuje edukację i umiejętność rozróżniania impulsywnych i niepożądanych zachowań dziecka od jego spontanicznego działania motywowanego ciekawością świata.
Dorosłemu nie wolno dziecku przerywać, ani go wyręczać. Daj dziecku środki i pozwól mu działać. Na tym oparta jest jego wolność.
Maria Montessori Speaks to Parents
Przykazania Nauczyciela Montessori
- Nigdy “nie dotykaj” dziecka, jeżeli nie zostałeś do tego zaproszony.
- Nigdy nie mów źle o dziecku. Ani w jego obecności, ani pod jego nieobecność.
- Skup się na tym, co dobre w dziecku.
- Starannie i nieprzerwanie dbaj o otoczenie.
- Pokaż dziecku, gdzie jest miejsce każdej rzeczy w klasie. Pokazuj jasno i dokładnie sposób używania materiałów. W sposób łagodny, lecz stanowczy powstrzymuj próby używania materiału niezgodnie z jego przeznaczeniem.
- Bądź zawsze gotowy zareagować na wezwanie dziecka, które potrzebuje Twojej pomocy.
- Aktywnie pomagaj dziecku nawiązać kontakt z przygotowanym otoczeniem. Oddal się, przyjmując pozornie bierną postawę, kiedy ten kontakt zostanie przez dziecko nawiązany.
- Nieustannie obserwuj dzieci, aby natychmiast dostrzegać potrzebę pomocy.
- Słuchaj dziecka uważnie i odpowiadaj na jego pytania.
- Szanuj pracujące dziecko. Nie przerywaj mu, a w trakcie jego pracy nie zadawaj pytań.
- Szanuj dziecko popełniające błędy, lecz nie poprawiaj go natychmiast. Jeśli dziecko jest gotowe, odkryje swój błąd samodzielnie i spróbuje go naprawić.
- Szanuj dziecko odpoczywające, przyglądające się z odległości pracy innych lub zastanawiające się nad tym co zrobiło lub co będzie robić. Nie przeszkadzaj takiemu dziecku i nie zmuszaj do innych form aktywności.
- Niestrudzenie powtarzaj prezentacje dzieciom. Nawet jeśli wcześniej odmówiły ich przyjęcia.
- Spraw, aby Twoją obecność odczuło dziecko poszukujące. Bądź “niewidzialny” dla tego dziecka, które wie co robić.
Napisz w komentarzu, które przykazanie jest Tobie najbliższe?
Witaj! Jestem Viola, a to jest moje miejsce w Internecie. Dzielę się tutaj moją wiedzą, doświadczeniem i entuzjazmem do metody Montessori. Polub ją, tak jak ja!
Bardzo pomocny artykuł 😉 ja wlaśnie ukończyłam podyplomówkę z montessori na WSKZ, nauka online więc mialam możliwość studiowania w wolnych chwilach i chodzenia na pierwsze zajęcia żeby zobaczyć funkcjonowanie szkoły montessori 😉 Teraz zaczynam prace jako niezależny nauczyciel 🙂