Pierwsze dni w przedszkolu na pełnym… spokoju!

Wcześniejsze przygotowywanie dziecka na wejście w przedszkolną społeczność ogranicza wystąpienie stresowych sytuacji po rozpoczęciu przedszkolnej przygody (zobacz ten artykuł poruszający kwestie dobrej adaptacji). Kiedy dziecko zacznie już chodzić do przedszkola warto kontynuować te dobre nawyki, rozszerzając je o następujące elementy:

Mów dziecku kto i kiedy po nie przyjdzie

Jeśli powiesz, że „Dziś odbierze cię babcia, która przyjdzie po ciebie po obiadku” to ważne jest, aby tak właśnie się stało. W przeciwnym razie dziecko może niecierpliwie czekać na przyjście babci, a jeśli ta nie będzie przychodzić, to w konsekwencji może poczuć się oszukane. Zapamiętaj, że małe dzieci nie znają abstrakcyjnego pojęcia czasu, więc w jego określaniu pomogą wam konkretne wydarzenia w ciągu dnia, np. spacer, obiad czy podwieczorek. Zapoznaj się z ramowym planem dnia w przedszkolu – pozwoli Ci to dość dokładnie określić czas odbioru dziecka.

Stopniowo wydłużaj pobyt dziecka w przedszkolu

Spróbuj zorganizować dzień w taki sposób, aby przez pierwszych kilka dni odbierać dziecko z przedszkola wcześniej. Stopniowe wydłużanie pobytu dziecka, w wielu przypadkach ułatwi mu czas adaptacji do nowego miejsca. Możesz zacząć od pobytu na 2-3 godziny, każdego dnia wydłużając ten czas o kolejną godzinę. W kolejnym tygodniu będzie można już zostawić dziecko w przedszkolu na cały dzień.

Mów dziecku prawdę

Niedopuszczalne jest okłamywanie. Warto być szczerym, bo tylko taka komunikacja buduje zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Unikaj mówienia „Zaraz po ciebie przyjdę” czy „Posiedzę tutaj” kiedy chcesz zaraz potem wymknąć się do swoich zajęć zostawiając dziecko w przedszkolu. Zorientuje się ono bardzo szybko, że Ciebie nie ma, a takie zachowania sprawią jedynie, że kolejne dni mogą być jeszcze trudniejsze.

Punktualność

Jest bardzo ważna! Szczególnie wtedy, gdy dziecko czeka na Ciebie o umówionej porze. Pamiętaj, że małe dzieci nie znają się co prawda na zegarku, ale doskonale wiedzą, kiedy to jest „po śniadaniu”, „po spacerze” czy „po obiedzie”.

Rozmawiaj z dzieckiem o jego dniu

Okaż swojemu dziecku zainteresowanie jego dniem, ale nie wypytuj natarczywie o to, co konkretnie się wydarzyło. Pozwól mu mówić o tym, co jest dla niego ważne i o tym, co ono samo chce Tobie opowiedzieć. Jasne jest, że chcesz wiedzieć, jak wyglądał dzień w przedszkolu. Możesz zachęcić dziecko do rozmowy pytając je np. czy zna imiona kolegów albo która aktywność podobała mu się najbardziej. Możesz też opowiedzieć dziecku o swoim dniu w pracy. Być może również to zachęci je do podzielenia się z Tobą swoimi wrażeniami.

Uczcijcie sukces

Celebrujcie istotne wydarzenia. Pierwsze dni w przedszkolu warto upamiętnić jakąś wspólną rodzinną aktywnością. Wybierzcie się na wycieczkę, dobry obiad czy deser. Możecie też uczcić te dni wspólnym tańcem radości wykonanym w domu 😉

Rozpocznij przedszkolne pożegnanie już w domu

Warto już na początku dnia komunikować, co wydarzy się po przyjeździe do przedszkola. Wstańcie odpowiednio wcześnie, aby dać sobie czas na chwilę rozmowy czy przytulenie jeszcze w domu. Dla dzieci wiedza i przewidywalność są istotne. Opowiedz więc dziecku, że np. przebierze się w szatni, potem założy kapcie a następnie z Panią wejdzie do klasy. Możecie umówić się na jakieś specjalne pożegnanie – wspólnie zdecydujcie czy dziś będziecie sobie machać, przybijecie piątkę, żółwika czy dacie sobie buziaka.

Nie omawiaj zachowania dziecka przy nim

Jeśli potrzebujesz porozmawiać z Nauczycielem zrób to dyskretnie, kiedy dziecko np. ubiera się i nie będzie słyszało waszej rozmowy. Mówienie w obecności dziecka o tym, że np. płakało cały dzień i nie chciało jeść, może przypomnieć mu o tych mniej miłych wydarzeniach i spowodować niechęć do przyjścia do przedszkola następnego dnia. Odbiór dziecka nie jest odpowiednim czasem na poważne i problemowe rozmowy. Jeśli potrzebujesz, umów się z Nauczycielem na rozmowę telefoniczną lub spotkanie indywidualne w innym terminie.

Pielęgnuj relację z nauczycielem

To bardzo ważne! Pamiętaj, że jesteście po tej samej stronie, a waszym wspólnym celem jest dobro dziecka.

W sprawach jedzenia nie decyduj za dziecko

Dziecko nie musi jeść tego, czego nie lubi. Nie sugeruj jednak Nauczycielowi, aby nie podawać dziecku np. marchewki, jeśli nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań. Przedszkolny jadłospis powinien być zbilansowany i dostarczyć dziecku niezbędnych składników odżywczych. Często zdarza się, że w przedszkolu dziecko chętniej je takie potrawy, których nie je w domu. I na odwrót 🙂

Traktuj pobyt w przedszkolu jako rzecz oczywistą i naturalną

Każdy w rodzinie ma jakieś obowiązki. Często powtarzaj dziecku, że np. „Rodzice chodzą do pracy, twoje rodzeństwo do szkoły, a ty do przedszkola”. To naturalne wydarzenia w ciągu waszego dnia. Zdarza się czasami, że po kilku pierwszych dniach chętnego zostawania w przedszkolu, dziecko zaczyna protestować. Dzieje się tak, bo zaspokoiło swoją pierwszą ciekawość i traci ochotę do podporządkowania się zasadom. Wtedy wcześniejsze rozmowy dotyczące waszych obowiązków mogą pomóc dziecku w zrozumieniu tej sytuacji. Staraj się też nie przedłużać pożegnań. Gdy spieszysz się i musisz iść teraz do pracy, bo się spóźnisz – powiedz o tym wprost, a jeśli potrzebujesz wsparcia, poproś nauczyciela o pomoc.

Nie przerywaj rytmu chodzenia do przedszkola

Nawet jeśli masz dzień lub dwa wolnego w pierwszym okresie chodzenia dziecka do przedszkola, miej te dni dla siebie. Dziecko jednak do przedszkola zaprowadź. Rutyna w codziennych czynnościach wspiera jego poczucie bezpieczeństwa. Pamiętaj, że powroty po każdej nieobecności mogą być dla dziecka trudne i stresujące. Ogranicz zatem nieobecności dziecka w przedszkolu do tych bezwzględnie koniecznych, takich jak np. choroba.

fot. Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *